Daphne du Maurier inspirywała Alfreda Hitchckocka, co stanowi chyba najlepszą rekomendację jej książek. „Oberża na pustkowiu” – podobnie jak „Ptaki” tej samej autorki – została przez niego sfilmowana w 1939 roku.
Nic dziwnego – powieść jest wciągająca i wystarczająco mroczna, żeby mogła stanowić inspiracją do dobrego thrillera. Wydana w tym roku przez wydawnictwo Albatros – którego znakiem firmowym stają się ostatnio wyjątkowo starannie i pięknie zaprojektowane i wykonane okładki książek – „Oberża na pustkowiu” przyciąga czytelników obietnicą niezwykłej historii oberży Jamajka, która podobno długo po powstaniu tej historii funkcjonowała i zapewniała dobrą kuchnię swoim gościom. Zupełnie inaczej niż w opowieści Maurier.
„Oberża na pustkowiu” – mroczny klimat niezwykłej powieści
Powieść po raz pierwszy została opublikowana w 1936 roku, ale jej klimat znajdzie wielu zwolenników także dzisiaj. Historia dwudziestoparoletniej Mary Yellan, która po śmierci matki zmuszona jest opuścić rodzinne strony i zamieszkać wraz z ulubioną niegdyś ciotką, zapowiada się właściwie całkiem zwyczajnie. Gdyby nie to, że Daphne du Maurier lubowała się w niesamowitych historiach i lubiła zgłębiać najbardziej mroczne tajniki ludzkiej duszy, mielibyśmy zwyczajną powieść obyczajową o pewnej sierocie, której życie nagle wywraca się do góry nogami.
Historia zła wcielonego w książce „Oberża na pustkowiu”
„Oberża na pustkowiu” to opowieść nie tylko o stracie, zagubieniu i samotności. Przede wszystkim jest to historia zła i przemocy, powodowanych chęcią zysku, których nic nie jest w stanie usprawiedliwić ani wybaczyć. Młoda dziewczyna staje w obliczu ludzi, którzy okazują się bezwzględni, a wszelkie wartości i prawa moralne odrzucili dawno temu i nie czują się wobec nich zobowiązani. Czy uda jej się stawić czoła złu? Czy nie skusi jej propozycja przystąpienia do szajki przestępców? Na ile mocny ma kręgosłup moralny, aby uratować nie tylko siebie, ale jeszcze przy okazji bliskie jej osoby?
Warto sięgnąć po tę powieść, żeby się tego dowiedzieć. Ta historia wciąga i zajmuje głowę, a przy okazji wywołuje spore dreszcze emocji. Ma więc to wszystko, czego w dobrej literaturze szukają czytelnicy na całym świecie.