Ernest Hemingway przyszedł na świat 21 lipca 1899 r., w amerykańskim Oak Park.
Amerykanin po zakończeniu edukacji na poziomie liceum podjął zatrudnienie w charakterze dziennikarza 'The Kansas City Stars’. Wielki wpływ na rozwój kariery literackiej miały doświadczenia związane z udziałem w I Wojnie Światowej.
Ernest Hemingway – rys biograficzny
Ernest Hemingway swoje doświadczenia związane z udziałem w Wielkiej Wojnie przekuł na papier, w ten sposób powstała książka pt. ’ Pożegnanie z bronią’.
Pisarz wraz z małżonką, Hadley Richardson którą poślubił w 1921 r. zamieszkał w Paryżu gdzie obcował wśród pisarzy z tzw. 'straconego pokolenia’. W 1926 r. przed E. Hemingwayem otworzyła się szansa na wielką karierę literacką, gdyż wydana wtedy książka pt. ’ Słońce też wschodzi’ spotkała się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem. Sukcesy literackie pisarza rekompensowały niepowodzenie na niwie osobistej, gdyż małżeństwa z Hadley Richardson, Pauliną Pfeiffer oraz Marthą Gelhorn zakończyły się rozwodami, dopiero mariaż z Mary Welsh przyniósł pisarzowi spełnienie. Na niwie zawodowej, przysłowiową kropkę nad i stanowiły wydarzenia 1953 r., kiedy to pisarz za opowiadanie 'Stary człowiek i morze’ otrzymał Nagrodę Pulitzera, zaś w rok później Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Pisarz zmarł 2 lipca 1961 r., w Ketchum w stanie Idaho. Do dziś książki E. Hemingwaya są niezwykle popularne wśród miłośników książek.
Ernest Hemingway – czy sławny pisarz był sowieckim agentem?
Ernest Hemingway przez całe swe życie był wielkim idealistą dlatego też zachwycił się ideą budowania świata opartego o zasady sprawiedliwości społecznej. Agent NKWD Jacob Golos pozyskał E. Hemingwaya do tajnej współpracy pomiędzy 1940 a 1941 r., kiedy to kilkukrotnie spotkali się w Nowym Jorku. Nicholas Reynolds w swojej książce 'Towarzysz Hemingway’, podaje że Sowieci zwrócili uwagę na pisarza w 1935 r. , kiedy to na łamach ’ New Masses’ literat poddał ostrej krytycy amerykański establishment.
Nie byłoby w tym fakcie nic dziwnego, gdyby nie pewien fakt, mianowicie tytuł prasowy 'New Masses’ funkcjonował jako przybudówka Partii Komunistycznej Stanów Zjednoczonych. Współpraca między NKWD oraz E. Hemingwayem nie należała do udanych gdyż ten wielki idealista kiedy tylko zrozumiał system radziecki odmówił współpracy.
Stary człowiek i morze, to moja ulubiona lektura szkolna. Na pewno nigdy nie zapomnę!